Пропонуємо вашій увазі, дорогі, читачі, декілька простеньких схем макраме.
Сітка з простих вузлів (рис. 164, а).
Кінці навішаних ниток для плетіння сітки повинні бути в 2 рази довше, ніж висота виробу в готовому вигляді. Роботу можна вести і справа наліво, і зліва направо.
4 нитки довжиною по 1 м закріпіть на основі на відстані 2-3 см один від одного, склавши їх навпіл (вийшло 8 ниток).
1-й ряд - відступивши від основи на 1 см, зав'яжіть на кожній парі ниток по одному лівому простому вузлу (рис. 164, б) і приколіть їх шпилькою до полушки - вийшло 4 вузли (рис. 164, в).
2-й ряд - відкладіть крайню ле-ву нитку і на наступних 2 (по 1 нитки від вузлів 1-го ряду) зав'яжіть лівий простий вузол, відступивши вниз від 1-го ряду на 2-3 см. Далі на кожних наступних 2 нитках плетіть вузли, розташовуючи їх на одному рівні з 1-м вузлом. Остання крайня права нитка залишилася вільною. Утворилося 3 вузли, які розташовані в шаховому порядку по відношенню до вузлів 1-го ряду.
Ці вузли також приколіть до подушки.
3-й ряд - введіть у роботу по 1 крайньої вільної нитки і на 2-3 см нижче 2-го ряду зав'яжіть на кожній парі ниток по простому вузлу. Утворилося 4 вузли (як в 1-му ряду).
4-й ряд - плетіть як 2-й, намагаючись витримати рівні відстані між рядами.
Сітка з галс тучних вузлів
Щоб сітка не ковзала на подушці, не забувайте приколювати вузли шпильками - це допоможе уникнути перекосу рядів. Слідкуйте, щоб вільні нитки по краях сітки були однакового розміру у всіх рядах.
Сітку можна плести по колу, якщо зв'язати кінці основи. У цьому випадку вільних ниток немає, так як всі нитки беруть участь у плетінні кожного ряду.
Сітка з переплетених простих вузлів (рис. 165, а). У цьому візерунку на кожних 2 нитках зав'язують 2 простих вузла, переплітаючи їх між собою: спочатку на лівій нитки зав'язують (не туго) правий простий вузол, потім праву нитку простягають в петлю затягненихболтах вузла (мал. 165, б) і зав'язують лівий простий вузол , одночасно затягуючи правий. Обидва вузла повинні переплестися симетрично (рис. 165, в) - таке переплетення називають "любовним вузлом".
Сітка з вузлів краваток (рис. 166). Число решт навішаних ниток кратно 2. Довжина їх повинна бути в 2 рази більше висоти сітки.
Сітки з вірменських вузлів. Розрахунок для набору ниток такий же, як у попередній сітці, якщо вузли зав'язують на 2 нитках (рис. 167, а). Інший варіант узору (мал. 167, б): вузли в непарних рядах виконують на 3 нитках, у парних - на 2. Число решт навішаних ниток в цьому візерунку має ділитися на 3. Довжина їх неоднакова (мал. 168): короткі нитки рівні висоті сітки
Петельні вузли
Сітки з петельних вузлів. Вони бувають ажурними або більш щільними в залежності від числа вузлів в кожній ланці: чим менше вузлів, тим сітка щільніша.
Сітка з одинарних правих вузлів (щільна - рис. 169). Число решт навішаних ниток кратно 2, їх довжина повинна бути в 2 рази більше висоти сітки.
Для сітки з потрійних односторонніх вузлів (всі 3 праві) - рис. 170, число решт навішаних ниток кратно 4. Довжина непарних ниток повинна бути дорівнює висоті сітки, парних - в 2,5 рази довше.
Ажурну сітку з поєднання правих і лівих петельних вузлів (рис. 171) виконують з ниток, які в 2,5 рази довший її висоти, їх число повинне ділитись на 2.
Ажурну сітку з квадратними осередками (рис. 172) плетуть з ланцюжків "змійок", кожна з яких складається з 4-6 петельних вузлів. "Змійки" з'єднують попарно подвійним плоским вузлом. Число решт навішаних ниток для сітки кратно 4, їх довжина повинна бути в 3 рази більше висоти сітки.
Сітки з вузлів "фріволіте". Вузли в них зав'язують і одинарної ниткою (мал. 173, а), і здвоєним (мал. 173, б). Довжина навішаних ниток в цих двох сітках повинна бути в 3 рази більше висоти сітки. Число кінців для першої сітки має ділитися на 2, для другої - на 4.
Сітка-мережка з вузлів "фріволіте" (рис. 174). Її плетуть, чергуючи праві і ліві вузли "фріволіте": в непарних рядах на кожних 2 нитках зав'язують по лівому вузла, в парних - на тих же вузликових зав'язують праві вузли, використовуючи робочі нитки від протилежного вузла попереднього ряду. У цьому випадку вузли розташовуються не в шаховому порядку, а вертикальними рядами один під іншим. Число решт навішаних ниток кратно 2 плюс 1 для симетрії, вузликові нитки повинні бути рівні довжині сітки, робітники - в 2,5 рази довше.
Сітки з репсових вузлів. Їх плетуть, використовуючи діагональні і вертикальні репсові вузли.
При плетінні сітки з великими вічками (рис. 175, а) непарні ряди виконують на кожних 2 нитках, зав'язуючи їх діагональними вузлами зліва направо (права нитку в лівій руці - вузликова, ліва нитка в правій руці - робоча). У парних рядах функції ниток змінюються: вузликові попереднього ряду стають робітниками. Вузли виконують справа наліво.
Якщо вузли сітки мають впритул один до одного, то поверхня плетіння виходить дрібно-букльовану (рис. 175, б). Таку сітку називають твідової і букле. Число решт навішаних ниток має ділитися на 2, їх довжина повинна бути в 4 рази більше висоти сітки.
Плетіння сітки з трикутними осередками з вертикальних репсових вузлів (рис. 176) схоже з плетінням горизонтальної бріди з вертикальних репсових вузлів (див. рис. 38, в).
Кінці навішаних ниток повинні бути такої ж довжини, що і сітка, їх число повинне ділитись на 2. Перед роботою всі нитки ділять по 2 - зто вузликові, і в 1-му ряду додаткової ниткою як робочої завнзивают на кажлоі парі ниток по одному вертикальному репсовому вузлу (справа наліво). У наступному ряду вузликові нитки перерозподіляють в шаховому порядку і обплітають кожну пару вузликових зліва направо. Робочу нитку для плетіння можна нарізати по мерс необхідності.
Сітки з плоских вузлів.
Вони дуже популярні в плетінні. Одні з них нагадують мережива, інші, дуже щільні, бувають з хитромудрим переплетенням ниток.
Щільну сітку ід одинарних плоских вузлів плетуть, зав'язуючи вузли впритул один до одного. Сітку можна зробити більш рідкісною і рельєфною (мал. 177), якщо кожна ланка плести з декількох вузлів (їх має бути достатньо, щоб вівчарик повернулася на ребро).
Число решт навішаних ниток для обох сіток кратно 4. Довжина кінців для першої сітки повинна бути в 3 рази, а для другої сітки в 5 разів більше її висоти.
Сітка з подвійних плоских вузлів - "шахматка" (рис. 178) - має більш чітку фактуру, якщо перетинку всіх вузлів розташовані з одного боку. Число решт навішаних ниток кратно 4. їх довжина повинна бути в 4 рази більше висоти сітки.
Структура подвійного плоского вузла дозволяє плести сітку без навішування ниток на основу. Замість неї використовують шпильки: нитки складають навпіл, приколюють петлею вгору до подушки і на кожних 4 з них зав'язують подвійні плоскі вузли (рис. 179).
Цей прийом використовують при плетінні одягу, шалей, тобто коли необхідний еластичний край.
Для плетіння сітки з парних подвійних плоских вузлів на 6 нитках (рис. 180) кінці навішаних ниток повинні бути в 3 рази довше висоти сітки, а їх число повинне ділитися на 6. Спочатку зав'язують подвійний плоский вузол на середніх 4 нитках (2, 3, 4 і 5-а) і відводять в сторони робочі нитки (2-я і 5-а), потім зав'язують 2-й вузол на тих же вузликових (3-я і 4-а) вільними нитками (1-а і 6-я). Починаючи і закінчуючи наступний ряд, перші й останні 3 нитки відводять в сторони, середні нитки перерозподіляють на шістки.
За цим же принципом плетуть сітку з подвійних плоских вузлів, з'єднаних по 3 (мал. 181). Число решт навішаних ниток кратно 8, їх довжина повинна бути в 2-3 рази більше висоти сітки.
Сітку з ажурних колії (рис. 182) виконують на такій же кількості ниток, що і попередню, але нитки перерозподіляють після того, як на одних і тих же вузликових зав'яжуть по 2 групи з 3 вузлів з проміжком між групами 0,5 см.
У сітці з подвійних плоских вузлів - "полотнянка" (мал. 183) - вузли мають у своєму розпорядженні не в шаховому порядку, а один під одним. Число решт навішаних ниток кратно 4, їх довжина повинна бути в 3 рази більше висоти сітки.
Сітку-мережку (рис. 184) виконують, перехрещуючи робочі нитки в кожному ряду. Довжина робочих ниток більше вузликових в 4-6 разів, довжина вузликових дорівнює висоті сітки. Число решт навішаних на основу ниток має ділитися на 4. Слідкуйте за тим, щоб переплетення робочих ниток скрізь було однаковим: права поверх лівої.
Для сітки з великими вічками з подвійних плоских вузлів (рис. 185) число решт навішаних ниток кратно 6 плюс 4 нитки для симетрії візерунка, довжина вузликових ниток (2, 3, 5 і 6-а) повинна бути дорівнює висоті сітки, робочі нитки ( 1-а і 4-а) в 2 рази довше.
Для сітки з потрійних плоских вузлів (рис. 186) число решт навішаних ниток кратно 4, їх довжина повинна бути в 4 рази більше висоти сітки.
Для сітки з плоских складних вузлів (рис. 187) число решт навішаних ниток кратно 6, їх довжина повинна бути в 4 рази більше висоти сітки.
Для сітки з "мушками" (рис. 188) число решт навішаних ниток має ділитися на 4, їх довжина повинна бути в 3,5-4 рази більше висоти сітки. "Мушку" плетуть з 4 ниток (1-я і 4-я - робочі, 2-а і 3-я - вузлові): спочатку зав'язують лівий одинарний плоский вузол, потім на 2 вузликових - правий простий вузол (рис. 189, а ) і під ними - подвійний плоский вузол з лівого перетинку (рис. 189, б). Якщо "мушки" виконують на товстих нитках, то замість подвійного плоского вузла зав'язуючи-ють правий одинарний плоский вузол (рис. 189, в).
Прийом з'єднання сітки з фрагментами інших візерунків. Одноманітне полотно сітки використовують для створення нових візерунків. На сітках різні плетені фрагменти здаються більш рельєфними, опуклими і виразними. Як вплітають в сітку комбінації з ланцюжків, вузлів і інші елементи? Зустрітися з цими прийомом на прикладі сітки "шахматки" у середині із загальним подвійним плоским вузлом (мал. 199, а).
Спочатку малюють ескіз нового візерунка і визначають розмір і розташування вузла. Як правило, його вписують у ромб з вільних робочих ниток (мал. 199, б). Сітку плетуть до вершини ромба, потім не зав'язують вузли там, де намічений ромб: спочатку 1 вузол (вершина ромба), в наступному ряду підлогу ним ще 2 у шаховому порядку, потім 3 вузли і так продовжують, поки не вийде потрібна ширина ромба. Після цього зав'язують загальний вузол. Чим більше ниток залишено для вузла, тим він ефектніше (зав'язуючи, не перекосить його: центр вузла повинен співпадати з центром ромба). Розправте під вузлом нитки і доплетіте нижню половину ромба, поступово включаючи в роботу з 2 крайні нитки від загального вузла.