Хрещення вважається духовним народженням дитини.
Існує кілька видів хрестин: народні, релігійні та змішані. В Україні найбільш поширений змішаний вид хрестин, – це коли дитину спочатку хрестять у церкві, а потім у родині влаштовують гостину. Хрестини старались зробити в день коли народилась дитина (в крайньому випадку на наступний), оскільки за звичаєм матері не дозволялося годувати дитину. Роль батька у хрестинах проста, він повинен заздалегідь домовитись з кумами, після чого запросити їх та сусідів на обід.
Головними особами під час хрестин є кум і кума. Батько та мати під час хрестин до церкви не заходять. В Україні існує дві форми кумівства – це одна пара та декілька пар. Куми вважаються членами родини, на них лежить відповідальність не менша за рідних батьків. Існував також звичай, що якщо у родині перша дитина померла, до для другої куми запрошувалися перші зустрічні. Також за звичаєм хрещені батьки мусять бути не з родичів та мати своїх дітей. Відмова від хрещення вважалась великим гріхом. На хрестини куми зобов’язані прийти з білим полотном (крижмом) та з хлібом.
Під час хрещення дитину покривають крижмом, потім робили пелюшки. Насамперед баба-повитуха купала дитину, потім загортала її в сорочку і клала на вивернутий кожух, і тільки після цього вона давала дитину кумам і вони несли її до церкви. Після того як в церкві відбувся обряду хрещення відбувалася гостина. Розпочинався обід з того що хрещені батьки ламали обрядовий хліб і частували ним гостей. Після того як всі побажали новонародженому щастя і добра, всі гості виплескували недопиті чарки до стелі. Коли гості йшли по домівках баба-повитуха давала їм квітку й казала: «Даю вам квітку, щоб наша дитина цвіла, як квітка».
Категорія: