ГАРБУЗ

=) РІДНЕ - МОДНЕ!

Гільце

Зображення користувача admin.
Чтв, 05/16/2013 - 20:28 -- admin

Якщо ви хочете аби ваше весілля пройшло за всіма традиціями, то вам ніяк не обійтись без гільця. За звичаєм гільце робиться з вишневої гілки, або з соснового деревця. Гільце встромляють в хліб й прикрашають калиною, барвінком, рутою, барвистими стрічками та невеликими свічками. Цей звичай більш поширений на Донбасі, Слобожанщині та Центральній Україні, популярне гільце і на Галичині та Лемківщині, хоча там воно робиться зі звичайної гілочки сосни. За традицією гільце роблять у вечір суботи, плетіння супроводжується співами, танцями й вечерею. На протязі всього свята гільце мусить простояти на кінці стола, і аж в кінці свята дружки розламують його. Зустрічається також і назва – дивень, на відміну від гільця, дивень обгортався тістом і випікався. Гільце є символом дівочої краси, молодості й незайманості, символізує прощання з порою дівування та дівочою свободою. Родом цей звичай з Німеччини, от тільки що у них прикрашають ялинку, яка символізує розквіт весняного дерева. Розпочиналося виття гільця з молитви, дружки співаючи просили у Бога, святих, батька та матері молодої, й у всіх присутніх благословення на те аби розпочати плести гільце. Дівчата співали:

Ой у нас в селі нова новина:
 Зацвіла в лузі калина.
 не так у лузі, як на селі,
 В молодої Марусі на столі.
Розпочинали прикрашати гільце батьки молодої (розпочинали з верху), потім решта присутніх за віком. Все це дійство супроводжувалося хором, який співав пісні про кохання молодих, про долю молодої в новій сім’ї. 
Якщо ж ви завітаєте у будь-яке село на Галичині то ви обов’язково десь побачите маленькі соснові деревця, прикрашені стрічками, які висять на деревах. Це означає що на протязі року у цій хаті видавали дочку заміж, тому й вивішували гільце. Також на протязі року ворота прикрашалися гілками з стрічками. 
Категорія: 

Опитування

Подобається оновлений сайт?

Лічильники